Wysoki poziom cholesterolu nie jest związany z ryzykiem chorób serca; nie ma z nimi tez związku spożycie tłuszczów nasyconych ani wysoki („zły”) LDL nie jest związany ze śmiertelnością osób starszych
W przeglądzie meta-badań z 2014 r. obejmującym 72 badania dotyczące związku między kwasami tłuszczowymi a chorobą wieńcową (zawały serca, choroba niedokrwienna serca i dławica piersiowa) naukowcy nie znaleźli „istotnych dowodów na to, że spożywanie tłuszczów nasyconych zwiększa ryzyko chorób serca” (1).
Badanie (opublikowane w czasopiśmie Annals of Internal Medicine) zostało przeprowadzone przez naukowców z University of Cambridge i Medical Research Council, University of Oxford, Imperial College London, University of Bristol, Erasmus University Medical Center i Harvard School of Public Health . Metaanaliza objęła ponad 699 000 uczestników w 18 krajach z 72 unikalnych badań. I nie było różnicy, czy wybrano spożycie tłuszczów nasyconych, ani czy zastosowano markery krwi „złych” tłuszczów.
Dr Rajiv Chowdhury, główny autor badań z University of Cambridge, powiedział: „Są one interesujące… zachęcają do uważnej ponownej oceny naszych aktualnych wytycznych żywieniowych”.
Wystąpiły niewielkie różnice, na przykład krążące długołańcuchowe omega-3 (EPA i DHA) z olejów rybnych były związane z niższym ryzykiem wieńcowym; podczas gdy kwasy palmitynowy i stearynowy (znajdujące się głównie odpowiednio w oleju palmowym i tłuszczach zwierzęcych) wiązały się z nieco wyższym ryzykiem.
Dwa lata później drugie międzynarodowe badanie (2) z udziałem 68084 osób w wieku powyżej 60 lat, w którym dokonano przeglądu śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, wykazało, że wysoki poziom LDL-C jest odwrotnie proporcjonalny do śmiertelności u większości osób w wieku powyżej 60 lat. W rzeczywistości osoby starsze z wysokim LDL-C żyją tak samo lub dłużej niż osoby z niskim LDL-C.
ED: Interesujące w tych dwóch badaniach nad tłuszczem jest to, że wnioski odzwierciedlają często ignorowany francuski paradoks – że jedzą więcej tłuszczu i spożywają więcej alkoholu niż ludzie z innych narodów, a mimo to mają mniej chorób serca i raka. Paradoks jest ignorowany, ponieważ mitologia medyczna twierdzi, że wysoki poziom cholesterolu powoduje problemy z sercem i dlatego ludzie potrzebują statyn. Widzimy również, że istnieją większe czynniki ryzyka niż „sam tłuszcz nasycony”.
Ekspert od serca, dr Chauncey Crandall z Palm Beach Cardiac Clinic, twierdzi, że prawdziwym winowajcą jest cukier powodujący stan zapalny w tętnicach, a następnie przyklejający się tłuszcz. Podczas gdy dr Aseem Malhotra, kardiolog z Croydon University Hospital, napisał artykuł w British Medical Journal, w którym stwierdził, że zbyt wiele uwagi poświęca się tłuszczowi, a inne czynniki, takie jak cukier, są często pomijane.
Nadszedł czas, aby „obalić mit o roli tłuszczów nasyconych w chorobach serca”, napisał w swojej opinii, wyrażając zaniepokojenie powszechnym stosowaniem statyn, dodając, że obniżenie poziomu cholesterolu za pomocą leków lub innych środków zmniejsza ryzyko chorób serca.
W innym miejscu na tej stronie mamy badania pokazujące:
- Kobiety z wyższym cholesterolem żyją dłużej
- Jedzenie ryb zapobiega istniejącym problemom z sercem
- Toksyny środowiskowe są powiązane z większym ryzykiem sercowo-naczyniowym
- Bakterie jelitowe, a zwłaszcza patogeny, zwiększają ryzyko
- Ćwiczenia i czerwone wino zmniejszają ryzyko chorób serca
- Niski poziom witaminy D związany z cięższymi atakami serca
- Ekspozycja na słońce zmniejsza ryzyko zawału serca
- Przejście na Rainbow Diet zmniejsza ryzyko zawału serca
- Powszechny cukier związany z ryzykiem serca ponad wszelką wątpliwość
- Otyłość u młodych mężczyzn zwiększa ryzyko we wczesnym okresie życia
Bibliografia:
New Evidence rodzi pytania dotyczące związku między kwasami tłuszczowymi a chorobami serca – https://www.cam.ac.uk/research/news/new-evidence-raises-questions-about-the-link-between-fatty-acids- i-choroba-serca
Brak związku lub odwrotny związek między cholesterolem lipoprotein o niskiej gęstości a śmiertelnością u osób starszych: przegląd systematyczny – Uffe Ravnskov i in.; https://bmjopen.bmj.com/content/6/6/e010401
Tłumaczenie Google Translate,
oryginalny artykuł: